Prehľad typov svietidiel

Veľký prehľad typov svietidiel

Osvetlenie pre Váš dom, byt a iné priestory

Všetky svietidlá v ponuke rozdeľujeme na interiérové ​​osvetlenie a svietidlá pre vonkajšie priestory, tzv. exteriérové svietidlá. Rozlišujú sa podľa krytia čiže IP svietidlá tak, aby vonkajšie svietidlo bolo odolné voči vode, vlhkému prostrediu a iným nepriazniam a poveternostným podmienkam. IP pre svietidlá pre vonkajšie využitie by preto mali byť vyššie ako IP44. Krytie interiérových svietidiel je zvyčajne IP20. Pre kúpeľňové osvetlenie je nutné kupovať svietidlá s IP44 a vyšším a to kvôli bezpečnosti pri náhodnom styku svietidla s vodou.

osvetlenie domu a bytu

Lustre sú najpoužívanejším typom svietidla. Sú využiteľné ako v interiérových, tak aj vo vonkajších priestoroch, v altánku pri posedení s priateľom, rodinou apod. Lustre považujeme za hlavné osvetlenie miestnosti. Zaobstarať si možno ako závesné lustre, tak aj lustre prisadené k stropu. Ďalej tiež možno vyberať z lustrov osadených jednou žiarovkou alebo viacerými zdrojmi. Záleží vždy na tom, akých je miestnosť rozmerov, aby luster riadne osvetlil celú požadovanú plochu. Okrem iného sú lustre vyrábané a navrhované v najrôznejších farbách, tvaroch a dizajnoch. Nie je preto problém vybrať vhodné a vkusné svietidlo podľa predstáv a požiadaviek.

Stropnice sú svietidlá prisadené k stropu a v menšom prevedení oproti už spomínaným lustrom. Veľakrát sú však stropnice považované tiež za centrálne osvetlenie miestnosti avšak takých priestorov, kde je menšie svietidlo schopné osvetliť celú plochu miestnosti.

Žiarivkové svietidlá delíme na svietidlá pod kuchynskú linku, podlinky alebo žiarivkové svietila pre technické využitie do najrôznejších hál a pod. Okrem hlavného osvetlenia sú často obstarávané aj doplnkové svietidlá, ktorými sú nástenné svietidlá, bodové osvetlenie či stolné a stojace lampy.

Nástenné svietidlá sú podobného prevedenia ako stropnice, len sú menšie alebo v polovičnom prevedení. Veľakrát možno preto stropnice umiestniť na bočnú stenu a alebo naopak umiestniť nástenné svietidlo na strop.

Bodové svietidlá sú radené medzi modernejšie typ osvetlenia. Tento typ svietidiel sa využíva do menších priestorov. Bodovky rozdeľujeme na downlighty a spoty. Downligty sú bodové svietidlá, ktorá svietia priamo dole. Majú malé prevedenie a sú mnohokrát považované skôr za dekoračný prvok miestnosti. Spoty sú naopak svietidlá, ktoré možno nasmerovať tak, aby nám osvietili presne tú plochu, ktorú potrebujeme.

Stolné lampy mnohokrát nazývané ako kancelárske lampy sú nepostrádateľnou súčasťou všetkých detský či pracovných stolov. Stolné lampičky sú skrátka pomocníkom nadovšetko a to najmä pri plnení domácich úloh, kreslení alebo vykonávaní inej kancelárskej práce.

Podlahové lampy alebo inak povedané stojace lampy sú príjemným doplnkom najmä obývacích izieb. Svojim príjemným svetlom navodia pohodlnú atmosféru v izbe alebo sú našim spoločníkom pri čítaní knižky na gauči a pod.

Všetky tieto svietidlá sú vyrábané v najrôznejších štýloch a mnohokrát sú ladené tak aby sa dal využiť luster rovnakého prevedenia spolu s lampičkou či nástenným svietidlom. Osvetlenie je možné vyberať v klasickom, modernom, rustikálnym, krištáľovom, vitrážovom či detskom štýle. Rozlišujeme ďalej svietidlá do kúpeľne, kuchyne alebo pre vonkajšie priestory.

Vonkajšie svietidlá však nepodceňujme, veď priestory okolo domu sú pýchou Vášho obydlia. Z vonkajších svietidiel je možné vybrať lampy, nástenné svietidlá, senzorové svietidlá, solárne osvetlenie a pod.

Klasické svietidlá

Klasické svietidlá

Klasické svietidlá, ako mnohí z Vás určite viete, nesú názov práve podľa ich vzhľadu. Je to skrátka klasika, ktorá nikoho neurazí, ale poteší. Nie každý má rád blyštivé krištáľové lustre či nové módne výstrelky. Niekto si potrpí na klasike, kde je výroba inšpirovaná tradičnými tvarmi a minulosťou. Ak uprednostňujete práve tento štýl, môžete si samozrejme svietidlá zladiť tak, aby sa k sebe dokonale hodili. Nájdete tu svietidlá všetkých typov - či už sa jedná o klasické lustre, lampy, nástenné či stropné svietidlá a iné.

Klasické lustre bývajú veľmi často dominantou celej izby, tak prečo si nevybrať práve ten klasický. Rôzne prevedenia týchto klasických lustrov Vám zaručia naozaj pestrý výber, kde sa naozaj medze nekladú. Rôzne tvary, farby i veľkosti Vám zabezpečia, že klasický luster môžete umiestniť do každej miestnosti. Všade sa však hodí niečo trošičku odlišné, to však u nás nie je žiadny problém.

Klasické lampy - pri klasických lámp tú nájdete samozrejme v tomto štýle taktiež obrovské množstvo rôznych lámp. Nájdete tu klasické stolové lampy, stojace lampy alebo podlahové lampy a to všetko samozrejme v perfektnej kvalite. Niektoré lampy majú neraz naozaj zaujímavé tvary, ktoré Vám doplnia Váš interiér a Vy sa budete cítiť ako v bavlnke.

Klasické nástenné, závesné a stropné svietidlá sa umiestňujú buď na stenu či na strop. V niektorých miestnostiach môže práve niektoré z týchto svietidiel plniť aj funkciu hlavného osvetlenia. Výber svietidiel je samozrejme len na Vás. Ktoré svietidlo si kam umiestnite, o tom rozhodujete len Vy.

Detské lustre a svietidlá

Detské lustre a svietidlá

Zariaďujete detskú izbu? Nechajte sa inšpirovať našimi lustrami a svietidlami pre deti s obrázkami lietadiel, lokomotív, helikoptér pre chlapcov a s obrázkam mesiačikov, zvieratiek a Hello Kitty pre dievčatá.

Z materiálov prevažuje prírodné drevo a plast.

Rovnako, ako sa v súčasnosti kladie dôraz pri zariaďovaní detskej izbičky na farebný nábytok, ktorý nielen pekne vyzerá, ale tiež rozvíja detské zmysly a fantáziu, taktiež nemôžme zabudnúť aj na vhodné osvetlenie. Bola by škoda vzhľad pokaziť svietidlom, ktoré je určené napríklad do obývacej izby. Ak nemáte moc nízke stropy, keď by kvôli rozptylu bolo potrebné použiť detské bodové svietidlo, odporúčame závesné stropné svietidlá.

Ako žiarovky môžeme použiť klasické žiarovky, úsporné žiarivky alebo moderné LED žiarovky, ktoré výborne do tvaru zapadnú, takže nijako nenarušia celkový vzhľad. Použité je prírodné drevo, ktoré je následne nafarbené pestrými farbami alebo plasty. Samozrejme, všetko spĺňa európske bezpečnostné normy.

Vždy radíme, aby izba bola pestrofarebná, ale nie tmavá. Preto berte pri nákupe do úvahy farbu interiéru, osvetlenosť a vek dieťaťa, pre ktoré je miestnosť určená.

Nočná lampička zaistí deťom pokojné snívanie

Rozsvietená detská nočná lampička zaistí deťom pokojný spánok a sladké sny. Pri dobrom výbere poslúži aj ako skvelý dizajnový doplnok interiéru. Správne zvolená detská lampa s pekným motívom bude deti tešiť aj cez deň.

Nočná lampička ako krásny doplnok detskej izby

Nočná lampička sa deťom necháva rozsvietená preto, aby ich nestrašila tma. K navodeniu príjemnej atmosféry prispeje aj pekný dizajn lampy, najmä ak bude mať rozprávkové motívy. Okrem nočných lampičiek s krtkom alebo princeznou sú obľúbené aj modely s Bartom Simpsonom alebo Hello Kitty. Pekne tiež vyzerajú malé stolové svietidlá so srdiečkami, s lienkou, žabiak alebo s komickou dvojkou Patom a Matom.

Úspora s LED technológiou

Roztomilá nočná lampička sa postará o to, aby deti pekne spali. Okrem toho navyše môže byť stolová lampa veľmi úsporná. Nočná lampička osadená modernou LED žiarovkou má nízku spotrebu. Okrem detských lampičiek by vás mohli v našom e-shope zaujímať aj ďalšie detské lustre, stropné a nástenné svietidlá.

Mnoho rôznych tvarov a typov

Lampičky sú pre deti dostupné v rôznych typoch. Najrozšírenejšie sú tie na nočný stolík. Stále viac populárne sú aj ale aj detské lampičky s klipom, ktoré je možné ľahko umiestniť prakticky kamkoľvek. Svietidlá sa pricvaknú k stolu alebo na dosku detskej postele, tým pádom nočná lampička nespadne, aj keď sa s ňou dieťa bude hrať. Nástenná lampička sa zase dá prichytiť vysoko na stenu do výšky, takže bude zaručené, že s osvetlením nebude dieťa manipulovať. Pokiaľ vám ide o jednoduchú inštaláciu, môžete zase zaobstarať nočné svietidlo do zásuvky.

Ako správne zvoliť detský luster

Základom správneho osvetlenia detskej izby je stropné svietidlo alebo luster. Vhodné je zakúpiť aj nástenné a orientačné svietidlo pre lepší pohyb po miestnosti v noci.

Chcete svojmu dieťaťu urobiť tú najkrajšiu izbičku? Potom vedzte, že nie je dôležitý len nábytok či farba stien, ale veľkou ozdobou je aj krásne farebné svietidlo. Pozor ale, aby ste sa pri výbere nenechali príliš ovplyvniť len vzhľadom, detské svietidlo totiž v prvom rade musí byť bezpečné a funkčné.

Lustre, ktoré bavia

Nevyhnutnou súčasťou detskej izby sú určite detské lampičky, ale tie viac využijete, keď už dieťa trochu podrastie a bude sa učiť alebo si čítať. Najprv je teda potrebné sa pozrieť po centrálnom svietidle. Pre izbičky s nižším stropom odporúčame prisadené stropné svietidlá, ktoré doliehajú priamo na strop. Rovnako vhodné pre nižšie stropy sú bodové svetlá. Obidva typy svietidiel zoženiete v najrôznejších farebných prevedeniach a tvaroch.

Veľmi obľúbené sú tiež detské lustre, ktoré naozaj hýria kreativitou. Sú napríklad v tvare lietadielka, áut či rôznych zvieratiek. Nech už si vyberiete akýkoľvek typ, vždy dávajte prednosť osvetleniu s rozptýleným svetlom, ktoré musí mať dostatočnú intenzitu. Dieťa trávi v izbe veľa času a tak je nutné, aby si nekazilo oči. U úplne malých detí ale dajte pozor, aby sa nepozerali priamo do svetla.
Nezabúdajte, že je dôležitý tiež svetelný zdroj, ktorý do svietidla namontujete. Veľmi obľúbené sú moderné LED žiarovky, pretože sú veľmi úsporné a pritom už dokážu svietiť v rôznych farbách svetla, takže sú pre dieťa príjemné.

detské lustre

Svietiaca hračka pre orientáciu

Svoje miesto má v detskej izbičke aj nástenné svietidlo. Rodičia ho môžu napríklad využiť pri prebaľovaní a dieťa sa pri ňom úplne neprebudí ako pri rozsvietení hlavného svetla. Aj u nástenného osvetlenia možno vyberať z najrôznejších typov.

Hlavne menšie deti sa často boja v tme a tak je vhodné do izbičky zaobstarať orientačné svietidlo. To buď môže jemne svietiť celú noc alebo sa rozsvieti len v prípade pohybu.

Aké vybrať osvetlenie do detskej izby

Pri nákupe detských svietidiel pamätajte nielen na ich pekný vzhľad, ale predovšetkým na funkčnosť a bezpečnosť.

Výber detského svietidla nemožno určite podceňovať. Dieťa v izbe trávi veľa času, neskôr sa tam bude učiť, takže je potrebné, aby bola miestnosť poriadne osvetlená. Dajte ale pozor u úplne malých detí, aby sa nepozerali priamo do svetla. Druhým dôležitým predpokladom detského svietidla je jeho bezpečnosť, asi každý rodič už veľmi dobre vie, ako deti dokážu byť dosť skúmavé.

Detská lampička musí byť flexibilná

Pre zónu na spanie sa dobre hodí nástenné svietidlo, pričom intenzitu žiarovky voľte s ohľadom na vek dieťaťa. V prípade malého dieťaťa postačí menej svietiace svetlo, pri ktorom sa pokojne zaspáva a vy ho môžete prípadne využiť pri prebaľovaní. Pre staršie deti, ktoré už si pred spaním čítajú, je vhodnejšie osvetlenie s väčšou intenzitou. Pri detskej posteli sa hodí aj orientačné svietidlo do zásuvky. To obsahuje senzor pohybu, takže sa automaticky rozsvieti a po krátkej chvíli zase vypne. Niektoré orientačné svietidlá tiež môžu jemne svietiť celú noc, takže dieťa nemusí mať strach z úplnej tmy.

Keď už zariaďujete izbu pre školáka, venujte veľký dôraz na osvetlenie písacieho stola. Pre písanie je odporúčaná hodnota intenzity osvetlenia 500 lx. Najvhodnejšie sú stolové lampy, pretože ich možno rôzne po stole posúvať a meniť tak smer aj intenzitu svetla. A najlepšie je, keď má lampa ešte ohybné kĺbové rameno, takže si dieťa jednoducho nastaví sklon svetla. Aby nedochádzalo ku tieneniu na plochu, kde sa píše či číta, pravák by mal mať lampičku na ľavej strane, ľavák zase na pravej strane stola. Svetlo má ožarovať plochu z výšky cca 30 cm (závisí na výške dieťaťa) a uhol dopadu má byť 60 až 70 stupňov. Aby lampička neoslňovala, svietidlo musí mať nepriesvitné tienidlo a nesmie z neho vyčnievať žiarovka. Nezabudnite tiež na to, že lampa musí stáť na pevnom a rovnom podklade, aby nespadla. Pri práci pri stole je dobré, keď súčasne s lampou svieti aj iný zdroj svetla, aby pri odvrátení zraku od lampy do izby nebol tak prudký svetelný prechod, ktorý vedie k únave očí. Do detských izieb nie sú vhodné stojacie lampy či iné svetlá s dlhými káblami.

Závesné svietidlá

Závesné svietidlá

Závesné svietidlá sú najčastejší typ interiérového osvetlenia. Teraz frčí tá vo výrazných farbách a netradičných tvaroch.

Moderný vzhľad vďaka papieru či textilu

Je vám blízky moderný dizajn? Nechcete si osvetlenie kupovať len kvôli funkčnosti, ale hlavne jeho vzhľadu? Máte vyšší strop? Páčia sa vám výrazné farby? Potom práve vás iste zaujmú dizajnové stropné svietidlá od preverených značiek.

V klasickej bielej a čiernej ale aj netradičné fialové a zelené sú k dispozícii závesné lustre.

Dnes letia aj zaoblené tvary

v Prípade závesných svietidiel samotřejme nehrá rolu len sfarbenie, ale aj tvar. Veľmi originálne bola poňatá kolekcia lustrov s krásne zaobleným vzhľadom a navyše zaujmú aj použitým materiálom, hliníkom. Ideálne osvetlia konferenčný stôl v obývacej izbe. Rovnako sa hodia do spálne či moderne zariadenej pracovne.

A ak chcete spojiť dizajn a úsporu energie, použite moderné LED žiarovky v lustroch a prisadených svietidlách, ale aj vonkajších nástenných svietidlách.

Bodové osvetlenie do sadrokartónu

Bodové svietidlá do sadrokartónu čiže podhľadové svietidlá sú stále vyhľadávanejším typom osvetlenia a sú za mimoriadne zaujímavé ceny.

Preč je tá doba, kedy miestnosť ožarovalo jedno, maximálne dve svietidlá. Dnes sú trendom veľké priestory, v ktorých je každá časť osvetlená určitým typom svetla. Luster nad stolom či nad barom, na stolíku lampa, za televíziou LED pásiky a nad kuchynskou linkou zase žiarivkové alebo moderné LED svietidlá. Tým ale zoznam možností rozhodne nekončí. Stále častejšie ľudia využívajú bodové svietidlá, ktorá zabudovávajú do stropu alebo sadrokartónu. Hovoríme o takzvaných podhľadových svietidlách či vstavaných svietidlách alebo ľudovo povedané o bodovkách do sadrokartónu.

podhľadové svietidláprisadené led panely

Výhody podhľadových svietidiel

Existuje viac dôvodov, prečo osadiť bodové svietidlá do sadrokartónu. V prvom rade interiér veľmi zaujímavo oživia a dodajú mu osobitnú tvár. Ako už bolo spomenuté, zabudovávajú sa priamo do stropu alebo sadrokartónu (prípadne do steny či podlahy), takže nijak nenarúšajú čistú líniu stropu. Podhľadové svietidlá sú ideálne pre tých, ktorí uprednostňujú jednoduchý dizajn. Praktickou výhodou je, že sa na ne nepráši, takže sú úplne bezúdržbové. Ďalej je potrebné spomenúť, že rad modelov podhľadových bodových svietidiel možno natáčať do rôznych smerov. S tým súvisí veľká flexibilita podhľadového osvetlenia. Tento typ svietidiel nájde uplatnenie v spálni, detskej izbe, na schodisku a najviac v obývacej izbe a kuchyni. Niekedy bývajú zápustné bodovky používané ako osvetlenie kuchynskej linky namiesto obvyklých žiarivkových svietidiel.

Jednoduchá, ale veľmi vyhľadávané, to sú bodové svietidlá

Jednoduchší vzhľad, ale prvotriedna kvalita,to sú bodové svietidlá. Môžete ich umiestniť do ktorejkoľvek miestnosti, všade Vám budú skvele slúžiť. Svoje uplatnenie nájdu v spálni, obývacej či detskej izbe, kam si môžete vybrať dokonca bodové svietidlá s detským motívom, ktorý má Vaša ratolesť najradšej. Ale samozrejme nie len tam.

V prípade bodových svietidiel môžeme vyberať z niekoľkých typov, od jednožárovkových, až po niekoľkožiarovkové bodové svietidlá. Čo sa týka farieb, tiež samozrejme nie sme obmedzení iba jedným typom. Nájdete tu bodové svietidlá rôznych farieb, takže si môžete vybrať takú, ktorá Vám skvele zapadne do interiéru a ktorá sa Vám páči. Bodové svietidlá sú čím ďalej tým viac vyhľadávanejšími svietidlami. Ak ešte žiadne bodové svietidlo nemáte, oživte a skrášlite si ním domácnosť.

Nástenné svietidlá

Nástenné svietidlá do interiéru a exteriéru

Centrálne svietidlo priamo vyžaduje doplnkové osvetlenie a k tomu sa viac ako hodia nástenné svietidlá. Nástenné svietidlo v prvom rade plní funkciu doplnkového osvetlenia, v druhom rade dopĺňajú dizajn vášho interiéru. Nástenné svietidlá nájdu svoje uplatnenie asi naozaj všade, záleží len na vás, do ktorej miestnosti práve osvetlenie potrebujete. Nástenné osvetlenie disponuje širokou škálou farebného prevedenia. Rovnako tak aj použitý materiál je naozaj rozmanitý. Stretnúť sa môžete s kovom, sklom, krištáľom, plastom, hliníkom a mnohými ďalšími. Povrchová úprava je najčastejšie z chrómu či niklu.

Nástenné svietidlo využijete kdekoľvek v interiéri, v obývačke, spálni, kuchyni, kúpeľni alebo detskej izbe. Tu všade možno nástenné svietidlo umiestniť. Avšak v prípade detskej izby dajte pozor na výber materiálu. Ten by mal byť predovšetkým vysoko odolný voči akémukoľvek poškodeniu a pádu. Ďalej by potom mal spĺňať všetky bezpečnostné podmienky a atestácie. Nástenné svietidlo do detskej izby veľmi často zdobia rôzni rozprávkoví hrdinovia, zvieratká či veselé sfarbenie. Vaše ratolesti tak budú určite z nového svietidla doslova nadšené.

Nielen deti si však prídu na svoje pri výbere osvetlenie. V našej ponuke nájdete nástenné svietidlá do každej miestnosti. Ak máte radi klasiku, určite si vyberiete z našej ponuky klasických nástenných svietidiel. Klasické nástenné svietidlá, rovnako tak ako každý typ svietidiel, je možné vhodne skombinovať s ostatnými svietidlami ako napríklad s lustrami. Klasické svietidlá môžete umiestniť snáď naozaj kamkoľvek, do ktorejkoľvek miestnosti. Nástenné svietidlo je pomocník pri osvetľovaní každého interiéru.

Nástenné svietidlá do interiéru aj pre vonkajšie použitie

Centrálne osvetlenie je na mieste, avšak stále to nie je to "pravé orechové"? Stále v miestnosti nie je také osvetlenie, aké si predstavujete? Siahnite po nástenných svietidlách, dodajú vám tú pravú mieru svetla a skvele doplnia interiér.

Nástenné svietidlá radíme medzi doplnkové svietidlá. Tie majú za úlohu doplniť hlavné osvetlenie miestnosti a osvetlia len vybrané miesta, ako je čítací kútik, zaujímavý detail miestnosti či pracovný stôl. Medzi doplnkové osvetlenie sa ďalej radí tiež bodové osvetlenie, podhľadové svietidlá či dokonca moderné LED pásiky.

Aké vybrať osvetlenie na schodisko

svietidlá na schodisko

Na osvetlenie schodiska sa najlepšie hodia nástenné svietidlá a LED pásiky.

Na schodisko sa ľudia vozerajú z dvoch rôznych pohľadov. Jedni sa snažia na ňom čo najviac priestorovo ušetriť, druhí ho plne začlenia do interiéru a robia z neho prednosť. Či už ste priaznivci prvej alebo druhej koncepcie, osvetlenie schodiska určite nepodceňujte. Predsa upadnúť zo schodov len preto, že ste proste nevideli pred seba, nie je moc rozumne.

Nutné je použiť viac menších svietidiel

Ako už bolo spomenuté, osvetlenie schodiska musí umožňovať bezpečnú chôdzu a to hlavne zo schodov, avšak na druhú stranu by vás malo čo najmenej oslňovať. Svetlo má dopadať na schodiskové stupne tak, aby sa na vodorovných plochách schodov nevytvorili tmavé tiene vrhané vyššími stupňami a aby ste si netienili. Je jasné, že na osvetlenie schodiska jedno svietidlo rozhodne stačiť nebude, je potrebné mať niekoľko svetiel v závislosti na dĺžke schodiska. Dôležité je dobre osvetliť prvý stupeň každého úseku schodiska. Najvhodnejšie pre osvetlenie schodiska sú nástenné svietidlá či LED pásiky. Ak často chodíte po dome v noci, určite využijete aj možnosť orientačných svietidiel do zásuvky.

V posledných rokoch sa ľudia snažia ušetriť čo najviac peňazí za energiu, a tak sú čím ďalej populárnejšie nástenné LED svietidlá. Odporučiť vám môžeme LED svietidlá od firmy Skoff, ktorých prednosťou je nízka spotreba elektrickej energie, jednoduchá inštalácia a vysoká odolnosť (na povrchu je nerezová oceľ). Medzi plusy patrí aj malá veľkosť a že svietidlo svieti v obidvoch smeroch, základný smer dole a odraz do boku. Navyše si môžete určiť farbu svetla, ktorú bude LED svietidlo svietiť, na výber je biela, červená, modrá a zelená.

Farebné schodisko pomocou LED pásikov

Obzvlášť v moderne zariadených domoch, kde je schodisko brané ako ozdoba interiéru, sú použité LED pásiky. Tie majú veľmi nízku spotrebu elektrickej energie a pritom rovnomerne osvetlia celú dĺžku schodiska. Navyše pomocou diaľkového ovládania môžete meniť ich farbu i intenzitu. Veľkou prednosťou je aj ich ľahká montáž. LED pásky majú samolepiacu vrstvu a predávajú sa v rôznych dĺžkach a v prípade potreby je ich možné ešte na vyznačených miestach krátiť. Samozrejme pre prevádzku LED pásikov je nutný napájací zdroj, pričom transformátor musí zodpovedať dĺžke LED pásu. Ak je trafo súčasťou sady LED pásu, máte po probléme, ak nie, musíte si ešte transformátor dokúpiť. Približná Wattáž nutná na jeden meter je 4,8 W. Teda napríklad na dva metre pásu bude Wattáž 9,6 W.

K nepriamemu osvetleniu schodiska, ktoré ocenia najmä tí, ktorí chodia po dome v noci, sú vhodné orientačné svietidlá. Tie svietia buď s malou intenzitou po celú noc, alebo sa automaticky rozsvietia, akonáhle ich zabudovaný senzor zachytí pohyb. Oba typy sa tiež vedia automaticky vypnúť, takže rozhodne nemusíte mať strach z veľkej spotreby, navyše v orientačných svietidlách sa používajú úsporné LED diódy.

Aké vybrať kúpeľňové svietidlo

stropné kúpeľňové svietidlá

Kúpeľňové osvetlenie nad zrkadlo

Na osvetlenie zrkadla možno použiť nástenné žiarivkové svietidlá či lampy alebo môžete rovno kúpiť zrkadlo s osvetlením.

Hoci to tak nevyzerá, v kúpeľni človek trávi veľké množstvo času. A dvojnásobne to platí pre pobyt pri zrkadle, takže výber kvalitného kúpeľňového osvetlenia nad zrkadlo nie je žiaduce podceňovať.

Intenzívne ale mäkko rozptýlené svetlo

Ako už ste sa mohli dočítať skôr, pri nákupe sa sústreďte hlavne na bezpečnosť. To znamená, že sa vždy na obale svietidla pozrite, akú má hodnotu IP krytia, aby ste vedeli, do akých častí kúpeľne svetlo môžete namontovať. V hodnote IP krytie vás bude zaujímať predovšetkým druhá číslica, ktorá udáva stupeň ochrany proti vniknutiu vody. Zapamätajte si, že čím vyššie číslo, tým vyššia ochrana.

Viac o IP krytí sa dočítate v ďalšom článku.

Osvetlenie zrkadla môžete vykonať niekoľkými spôsobmi. Buď si môžete kúpiť rovno zrkadlo s osvetlením, alebo potom vyberať zo širokej ponuky svietidiel nad zrkadlo. Môže ísť napríklad o lampy, ale veľmi obľúbené sú nástenné žiarivkové svietidlá, pretože ich možno umiestniť nad zrkadlo aj vedľa zrkadla. Je potrebné, aby osvetlenie bolo dosť intenzívne (aby sa tak napríklad zabránilo porezaniu pri holení), ale zase mäkko rozptýlené, aby neoslňovalo a nevytváralo v tvári nevhodné tiene.
Ak by ste chceli mať svoju kúpeľňu osvetlenú podľa moderných trendov, je možné ešte priestor pri zrkadle ozvláštniť LED pásikmi, ktoré možno rôzne farebne meniť.

kúpeľňové svietidlá

Aké vybrať stropné svietidlo do kúpeľne

Ak máte radi moderné trendy, môžete v kúpeľni použiť LED pásy , podhľadové svietidlá alebo LED panely.

Kúpeľňu možno osvetliť niekoľkými typmi svietidiel, najčastejšie sa kupujú prisadené stropné svietidlá, ale poslednou dobou sú trendy podhľadové svietidlá a LED pásy.

Bodové svietidlá na strop alebo na stenu

Kúpeľňa je priestorom, kde býva väčšinou len malé okno, takže väčšinu svetla vytvoria umelé svietidlá. Tie sa umiestňujú jednak nad zrkadlo alebo na strop a steny. Nech už si vyberiete akýkoľvek typ, vždy si zistite, akú má dané svietidlo hodnotu IP krytia, aby ste vedeli, do akej časti kúpeľne môžete svietidlo umiestniť. Ak ste priaznivci jednoduchého striedmeho dizajnu, mohlo by sa vám zapáčiť prisadené stropné svietidlo, tzv. Stropnica. To je, ako už názov napovedá, priamo pri strope a dáva tak intenzívne rovnomerné teplo. Má väčšinou okrúhly tvar, ale existujú aj štvorcové varianty. Kúpeľňu môžete osvetliť tiež bodovými svietidlami, ktoré sú umiestnené buď na strope, alebo na stene. V prípade väčšej kúpeľne doporučujeme ešte umiestniť nástenné svietidlá.

Trendom sú podhľadové svietidlá

Ak túžite po modernej kúpeľni, odporučili by sme vám si zakúpiť LED pásiky, ktoré môžete aj farebne meniť. Veľmi trendy sú tiež bodové podhľadové svietidlá, ktoré sú zapustené priamo do stropu. Ich výhodou je, že nenarúšajú líniu stropu a pritom poskytujú dostatok svetla. Niektoré typy podhľadových svietidiel možno navyše natáčať do rôznych smerov. Je jasné, že v kúpeľni je potrebné poriadne vidieť, takže na osvetlení príliš nešetrite. Nezabúdajte, že na intenzitu osvetlenia má vplyv aj farba dlaždičiek. V prípade tmavých obkladoch sa bude svetlo menej odrážať ako pri svetlých, takže potom sú potrebné silnejšie svetelné zdroje alebo ich väčší počet. Keď už je reč o svetelnom zdroji, tak na jeho výber sa tiež zamerajte. Aby ste videli jasne, farba žiarovky by mala byť studená biela a mala by čo najvernejšie zobrazovať farby (teda CRI by malo byť minimálne 80). Viac o CRI sa dočítate v ďaľšom článku.

Kvalitné kúpeľňové osvetlenie je základ

Kvalitné kúpeľňové osvetlenie vám zaistí, že sa v kúpeľni budete cítiť dobre a nalíčiť sa či starostlivo oholiť bude hračka.

Pretože je rozdiel, či vyberáte svietidlo nad zrkadlo či centrálne osvetlenie, ponúkame rôzne typy kúpeľňových svetiel tak, aby ste si mohli vybrať presne to svietidlo, ktoré bude spĺňať všetky vaše požiadavky.

Kúpeľňa sa najčastejšie osvetľuje stropnými kúpeľňovými svietidlami, ktoré tvoria centrálne osvetlenie. Kúpeľňové stropné svietidlá samozrejme nemajú len jeden jediný typ či tvar. Sú tu kúpeľňová stropné svietidlá guľatého aj štvorcového tvaru.

Ďalej si môžete do vašej kúpeľne zaobstarať niektoré z kúpeľňových nástenných svietidiel. Úžasne dotvárajú centrálne svietidlo, a ak ich použijete samostatne, vytvoria intímnu atmosféru, ktorú si vo vani horúcej vody náležite užijete. Tako osvetlenie zrkadla je nutné nepodceňovať. Pretože práve kvôli nedostatočnému osvetlenia vznikajú mapy od make-upu a zle oholené tváre.

Kúpeľňové stropné aj nástenné svietidlá majú samozrejme vysoké IP krytie, ktoré zabezpečí, že ani pri styku s vodou nedôjde k skratu či poškodenia kúpeľňového svietidla, naopak, aj v tomto prípade sú absolútne plne funkčné.

Bezpečnostné zóny v kúpeľni

Tam, kde sa nachádza elektrina a aj vlhko, je potrebné dávať mimoriadny pozor. Z bezpečnostných dôvodov existujú špeciálne predpisy, ktoré odstraňujú riziká a zabraňujú nehodám.

V kúpeľni je zvýšená vlhkosť, preto pri výbere svietidla do kúpeľne nenakupujeme iba očami, ale sledujeme zvolený materiál. Plechové svietidlá po čase skorodujú, preto sa vyhnime lacným kúskom a pýtajme sa predavačov na svietidlá z kvalitných zliatin, moderného skla alebo plastov.

Podľa stupňa nebezpečnosti, sú rizikové priestory rozdelené do zón, ktorých presná špecifikácia je v STN 33 2000-7-701 pre kúpeľne a sprchové kúty:

Zóna 0

Zahŕňa vnútorný priestor kúpeľňovej vane či sprchovej vaničky - príkladom je podvodné osvetlenie. Povolené je používať prostriedky s nízkym ochranným napätím a to maximálne 12V, ktoré sú povolené pre inštaláciu do vnútornej časti vane. Tie musia byť zaradené do skupiny druhu ochrany aspoň IP X7.

Zóna 1

Zahŕňa steny aj strop nad vaňou a sprchovacím kútom do výšky upevnenia sprchovej hlavice alebo minimálne do výšky 225 cm od podlahy. Svietidlá musia spĺňať stupeň krytia minimálne IPX5 (ochrana proti striekajúcej vode). Je tu povolené inštalovať niektoré elektrické zariadenie (ohrievače vody, vírivé vane, svietidlá a iné).

Zóna 2

Zahŕňa steny aj strop okolo zóny 1 až do výšky 3m od podlahy a 60cm v horizontálnej osi.

Svietidlá musia spĺňať stupeň ochrany krytím IPX4, vrátane svietidiel umiestnených nad umývadlom. Môžu tu byť inštalované svietidlá, ventilátory, ohrievače vody, sprchová čerpadlá a zariadenia pre vírivé vane.

Zóna 3

V tejto zóne je možné inštalovať silové zásuvky na napätie 230 V s ochranou samočinným odpojením od zdroja s využitím prúdového chrániča s menovitým vybavovacím prúdom neprevyšujúcim 30 mA. Môžeme inštalovať bežné svietidlá so stupňom ochrany IP20.

Aké vybrať svietidlo do pracovne či kancelárie

svietidlá do pracovne, svietidlá do kancelárie

Na prácu je potrebné vidieť, takže osvetlenie do pracovne alebo kancelárie vyberajte s rozvahou. Ak pracujete pri počítači, nesmie sa vám v ňom svetlo odrážať.

V práci ľudia trávia stále viac času a tiež sa zvyšuje počet tých, ktorí pracujú z domu, takže kvalitné osvetlenie kancelárie alebo pracovne nadobúda na dôležitosti. A aké osvetlenie kancelárie je teda najvhodnejšie? Centrálne svietidlo a svetlo k pracovnému stolu.

Najvhodnejšie sú žiarivkové svietidlá

Aby ste predišli bolestiam hlavy, páleniu očí a skrátka ničeniu zraku, osvetlenie pracovne nepodceňujte. Základom je centrálne svetlo, pre ktoré sú najvhodnejšie žiarivkové svietidlá alebo moderné LED svietidlá. Tie celú izbu zaplnia svetlom, a zamedzia tak tieňom, z ktorých by potom boleli oči. Výhodou žiarivkového ale aj LED svietidla je aj jeho vysoká životnosť, prachotesnosť, nízka spotreba energie a výber farieb svetla od teple bielej, cez studenú bielu až po dennú bielu. Pre prácu odporúčame farbu dennú bielu, pretože táto farba podporuje sústredenie a menej sa pri nej unavia oči. Viac sa o farbe svetelného zdroja dočítate v ďalšom článku.

Moderné žiarivkové svietidlá už dnes obsahujú elektronické či magnetické predradníky, ktoré zaistia rýchle zapnutie bez nepríjemného blikania. Pre kancelárie, kde ľudia pracujú pri počítači sú vhodné žiarivkové svietidlá s parabolickou hliníkovou mriežkou. Tieto svietidlá totiž svietia rovnomerne a nedochádza tak k odrazom svetla v monitoroch.

Lampa nesmie oslňovať

Okrem osvetlenia celej pracovne je potreba, najmä ak pracujete večer, si zaobstarať svietidlo na pracovný stôl. Pri stoloch umiestnených pri stene sa môže použiť žiarivkové svietidlo zavesené na stene nad pracovným stolom. Ďaleko častejšie je ale použitá stolná lampa. A ako by mala správna kancelárska lampa vyzerať? Aby nedochádzalo k oslňovaniu pracujúceho človeka, musí mať nepriesvitné tienidlo a nesmie z nej vyčnievať svetelný zdroj. Oslneniu zabránite tiež vhodnou výškou. To znamená, aby okraj lampy bol nad úrovňou očí. Všeobecne sa uvádza, že svetlo má osvetlovať plochu stola z výšky 40 až 50 centimetrov a uhol dopadu má byť 60 až 70 stupňov.
Pri pracovnom stole sa vykonávajú najrôznejšie činnosti (písanie, čítanie, práca na počítači, atď.) a tak je potrebné meniť intenzitu svetla. Vyberajte teda kancelársku lampu, ktorú možno polohovať, najčastejšie majú lampy ohybné kĺbové rameno. Výhodné tiež je, keďje možné lampu stmievať. Ak budete písať, lampu umiestnite podľa toho, akou rukou píšete, pravák by mal mať lampičku na ľavej strane, ľavák zase na pravej strane stola.

A ešte jedna rada na záver: Pri práci pri stole je dobré, keď máte rozsvietené ešte ďalšie svietidlo. Pri prechode z jasného svetla do tmy sa totiž unavujú oči.

Aké svietidlo zvoliť do chodby alebo predsiene

svietidlá do chodby a predsiene

Aj keď chodbou len prechádzate, je nutné jumať kvôli bezpečnosti poriadne osvetlenú. Vhodné sú aj orientačné svietidlá.

Chodby či predsiene síce patria k priestorom, ktorými len prechádzame a nevyužívame ich k dlhšiemu pobytu, ale určite to neznamená, že by malo ísť o tmavej miestnosti. Naopak, kvôli bezpečnosti a dobrej orientáciu je potrebné mať aj tam dostatok svetla.

Ideálne sú prisadené stropné svietidlá

Najvhodnejším typom osvetlenia chodby sú prisadené stropné svietidlá, tzv. Stropnice. Tie, ako už z názvu vyplýva, sú prisadené priamo k stropu, takže majú malú hĺbku a chodbu tak osvetlia z čo najväčšej výšky a teda najviac. Obľúbené sú svietidlá z opálového skla. Menej častejšie sú pre osvetlenie chodby využívané lustre, pretože vďaka väčšej výške môže luster v priestore trochu vadiť.

Ďalším typom svetla do chodby, ktorý stropné svietidlo alebo luster doplní alebo je úplne nahradí (záleží na veľkosti a tvaru chodby) sú bodové svietidlá alebo LED panely. Tie možno zakúpiť v rôznych druhoch a tvaroch. Najzákladnejším rozdelením sú bodové svietidlá, tzv. Spoty a potom bodové svietidlá podhľadové. Spoty sú smerové svietidlá, ktoré je možné natočiť do rôznych častí izby. Môžete ich napríklad použiť tam, kde máte v chodbe nejaké zaujímavé dizajnové prvky, na ktoré chcete upozorniť. Na osvetlenie obrazov alebo fotografií sa ešte lepšie budú hodiť obrazové svietidlá.

Na navodenie atmosféry slúžia podhľadové svietidlá čiže zápustné svietidlá. Tá sa zabudovávajú do stropu alebo pridaného sadrokartónu. Výhodou je, že sa na tieto svetlá nepráši a nerušia tak čistú líniu stropu. Niektoré podhľadová svietidlá je možné otáčať do rôznych smerov.
Bodovky tiež oceníte v predsieni pri zrkadle, kedy tak môžete skontrolovať predtým, ako vyjdete na ulicu, či je s vaším oblečením všetko v poriadku.

Užitočná sú orientačné svietidlá

Ak máte malú chodbu, bude vám k jej osvetlenie stačiť aj nástenné svietidlo, ktoré môže byť napríklad vo forme okrasnej lampy alebo prisadené priamo na stenu. Nástenné svietidlo sa vám bude hodiť aj v prípade veľkej chodby, kedy už len jedno stropné svietidlo nestačí.

Ak v noci chodíte častejšie na toaletu alebo sa napiť, určite oceníte, keď budete na chodbe mať orientačné svietidlá. Niektoré typy sú navrhnuté tak, že sa automaticky rozsvietia, keď senzor zachytí pohyb. Iné svietia tlmeným svetlom po celú noc. Obidva typy sa vedia tiež automaticky vypnúť. Vďaka orientačným svietidlám sa už nemusíte báť, že by ste v noci do niečoho zakopli a tiež je výhodné, že orientačné svietidlá majú menšiu intenzitu svetla ako klasické svietidlá, takže vás v noci ich svetlo neprebudí.

Svietidlá do spálne

svietidlá do spálne

Spálňa je miestom odpočinku a relaxácie, takže tomu bude zodpovedať aj vybrané osvetlenie. Základom je stropné svietidlo a lampička.

Stojíte pred otázkou, aké sú najvhodnejšie svetlá do spálne? Potom verte, že nie ste sami. Poradíme Vám, na čo je dobré nezabudnúť pri kúpe osvetlenia do spálne.

Pohodlie so svietidlami na diaľkové ovládanie

Spálňa má v dome výsostné postavenie a vhodne zvolenej svetlo dokáže ešte podčiarknuť jej atmosféru a vytvoriť z nej ozajstný raj odpočinku. Odporúčame teda voliť skôr svietidlá s menším jasom. Pokiaľ ale máte v spálni skriňu s oblečením, s príliš tlmeným svetlom to nepreháňajte, pretože potrebujete, aby vám svetlo neskresľovalo farby oblečenia.

Základom dobrého osvetlenia spálne sú centrálne svietidlá, dobré je, keď nebudú mať priame osvetlenie, teda budú svietiť nahor. V ponuke sú stropné svietidlá, ktoré môžu byť buď jednoduché, alebo sa môžu skladať z viacerých menších samostatných svetiel. Pre spálňu s nižším stropom odporúčame prisadené stropné svietidlá, ktoré miestnosť opticky zväčšia. Výhodou tiež je, že niektoré prisadené stropné svietidlá sú na diaľkové ovládanie. Jednoducho si tak z postele môžete nastavovať rôzne farebné nasvietenie. Veľmi obľúbeným typom centrálnych svietidiel sú lustre. Tie vyberajte v závislosti na dizajne vašej spálne, najčastejšie zákazníci kupujú moderné a dizajnové lustre.

Na nočný stolík patrí lampička

V spálni si veľa ľudí číta, a tak je potrebné doplniť luster alebo stropné svietidlo lampou. Môžete zvoliť stojacu lampu (tá je vhodná aj do priestoru pri televízii, pokiaľ ju v spálni máte), ale bežnejšie ľudia kupujú lampičky. A aká by mala byť správna stolná lampa do spálne? V prvom rade by vás ani vášho partnera, ktorý možno nie je taký knihomoľ, nemala oslňovať. Vyberajte teda lampičku s tienidlom a tiež tú, ktorá je polohovateľná alebo má kĺbové rameno, vďaka čomu si jednoducho nastavíte sklon svetla. To oceníte, keď budete chcieť pri čítaní nielen ležať, ale aj sedieť. Výhodné tiež je, keď je možné lampičku stmievať

Ak máte väčšiu spálňu, môžete do nej tiež umiestniť nástenné svietidlá. A ak v noci potrebujete častejšie chodiť na toaletu, bude mať svoje opodstatnenie aj umiestnenie orientačného svietidla. To má v sebe zabudovaný senzor pohybu, vďaka čomu sa automaticky rozsvieti a po krátkej chvíli zase vypne. Už teda nebudete musieť riešiť, že buď niekde cestou zakopnete alebo rozsvietením klasického svietidla zobudíte svojho partnera.

Svietidlá do obývačky

svietidlá do obývačky

Obývacia izba je ideálna miestnosťou pre najrôznejšie typy osvetlenia. Nebojte sa experimentovať, svetlo dokáže divy. Aby ste svietidlá do obývačky vybrali čo najlepšie, nezabudnite si uvedomiť veľkosť miestnosti, farbu stien, koberce či podlahy a rozmiestnenie a počet okien. Často býva obývačka spájaná s kuchyňou, preto je potrebné, aby svietidlá v oboch priestoroch spolu ladili.

Pre nižšie stropy voľte prisadené svietidlá - lustre do obývacej izby

Kľúčovou súčasťou každej obývacej izby je luster alebo stropné svietidlo. Ak máte menšiu obývačku a nízke stropy, odporúčame prisadený luster alebo prisadené stropné svietidlo. Dajú dostatok rozptýleného svetla a miestnosť opticky zväčší. Niektoré prisadené stropné svietidlá sú na diaľkové ovládanie a je možné tak nastavovať rôzne farebné nasvietenie.
V prípade veľkej obývačky s vyšším stropom sú vhodnejšie lustre. Budú sa krásne vynímať v strede miestnosti, prípadne nad konferenčným stolom. A aké lustre do obývačky sú najvhodnejšie? Záleží na vašom vkuse, ale tiež je dobré pamätať na celkový vzhľad obývacej izby, skrátka aby svetlo nebolo ako "päsť do oka", ale naopak aby do interiéru zapadlo a ešte ho povýšilo. Ak teda máte obývačku zariadenú v starodávnom štýle, odporučili by sme rustikálne svietidlá, ratanová svietidlá alebo vitrážované svietidlá. Ak dávate prednosť moderne zariadenej obývačke, sú dobrou voľbou dizajnové lustre. Tí, ktorí milujú luxus, zase určite budú spokojní s krištáľovými lustrami. Pozor však na veľkosť svietidla, pretože neplatí, že čím väčšie, tým lepšie.

Podhľadové svietidlá pre atmosféru

Pre rozlohou väčšej obývacej izby sú v poslednej dobe obľúbené bodové svietidlá, tzv bodovky. Zaujmú svojím vzhľadom a ich výhodou je tiež, že niektoré možno natočiť do rôznych častí izby, takže nikde nebudete mať tmu. Skôr pre navodenie príjemnej atmosféry a pre rozžiarenie interiéru slúžia podhľadové svietidlá, označované aj ako zápustné svietidlá. Ide často o podhľadové LED svietidlá, takže ich prevádzka je veľmi úsporná a napriek tomu v interiéri dokážu veľké divy.

Rovnako ako v kuchyni aj pri osvetlení obývacej izby si len s jedným svietidlom nevystačíte. Aké ďalšie svetla do obývačky sú teda vhodné? Pre relaxáciu v kresle alebo čítaní odporúčame stojace lampy. Ich výber je veľmi široký, niektoré možno stmievať alebo meniť farby. Môžete si tiež kúpiť lampové nohy a k nim si potom podľa vkusu dokúpiť lampové tienidlá alebo zvoľte podlahovú lampu. Ďalším typom svietidiel do obývacej izby sú stolové lampy, ktoré prídu obzvlášť vhod, pokiaľ v obývačke máte pracovný kútik.

LED pásy okolo televízie

Vo väčšine domácností je v obývacej izbe umiestnená televízia a tiež je dobré mať nejaké svietidlo pri nej. Veľký kontrast medzi tmavým okolím a septembra obrazovky totiž očiam vadí. A aké svetlo sa k televízii hodí? Môžeme opäť odporučiť stojacu alebo stolnú lampu. Dôležité je, aby sa svetlo v televízii nezrkadlilo a aby vám pri sledovaní neprekážalo. Teraz je veľa populárne LED osvetlenie za televíziou, preto by vám na osvetlenie priestoru okolo televízie mohli pomôcť aj LED pásiky, ktoré sa dajú aj stmievať. Voľte tie s výkonom maximálne 40 W a s teplým svetlom.

Ako už bolo povedané na začiatku, cieľom správneho osvetlenia obývacej izby je zladiť sa s interiérom a zvýrazniť jeho krásu. Ak teda uvažujete, čo by sa k čomu mohlo hodiť, nakúpte si svietidlá v jednej kolekcii.

Aký vybrať kuchynský luster

kuchynský luster

Ponuka kuchynských lustrov je dnes veľmi široká. Môžete si ich kúpiť napríklad v prírodnom štýle z ratanu alebo naopak v modernom štýle v prevedení sklo a kov.

Zháňate pekné ale aj praktické osvetlenie do kuchyne? Na trhu je dnes veľmi široká ponuka, takže je naozaj z čoho vyberať. V prvom rade si riadne osvetlite pracovnú plochu a potom sa poobzerajte po stropných svietidlách či lustroch.

Najlepší je luster s nastaviteľnou výškou

Ak máte malú kuchyňu s nízkym stropom, odporúčame vyberať prisadené svietidlo, ktoré dolieha priamo na strop a miestnosť opticky zväčšuje. Väčšina dnešných kuchýň je už ale koncipovaná vo väčších rozmeroch a s normálnou alebo väčšou výškou stropu, takže ľudia najčastejšie do kuchýň kupujú lustre. Tie často bývajú ešte skombinované s podhľadovými svietidlami alebo stropnými alebo nástennými svietidlami. Samozrejme všetko je závislé od tvaru a veľkosti kuchyne, dôležité je však, aby ste v žiadnej časti nemali večer tmu.

Keď už bola zmienka o kuchynskom lustri, ten sa väčšinou umiestňuje nad jedálenský stôl. Odporúčame vyberať taký, ktorý je sťahovací alebo má nastaviteľnú výšku (je možné skrátiť reťaz). Hlavne v prípade sťahovacieho lustra si tak jednoducho môžete meniť jeho výšku podľa potreby. Všeobecne platí, že by luster mal byť umiestnený tesne nad výškou očí sediacej osoby, zhruba 60 cm nad plochou stola. Dávajte ale pozor, aby žiarovka nebola dlhšia ako tienidlo lampy, pretože by potom dochádzalo k oslňovaniu ľudí pri stole.

Luster nad jedálenský stôl alebo barový pult

Čo sa týka vzhľadu kuchynského lustra, tak ten samozrejme záleží na vašom vkuse. Je ale dobré pamätať si na to, aby svetlo zapadlo do celého interiéru a to platí dvojnásobne v prípade kuchýň spojených s obývačkou. Nezabudnite, že menej je niekedy viac. Pokiaľ máte kuchyňu zariadenú vo vidieckom štýle (najčastejšie tmavý drevený nábytok), odporúčame prírodné ratanové lustre alebo vitrážné lustre. Pre trendy kuchyne zasa voľte moderné lustre, ktoré sú najčastejšie v prevedení sklo a kov a sú zavesené na lanku. Ak ste priaznivci určitej starobylosti ale aj luxusu, mohli by vás zaujať rustikálne a krištáľové lustre.

Kuchynský luster sa nehodí len nad jedálenský stôl, ale skvele padne aj nad barový pult. Ten býva zvyčajne dlhší, takže najvhodnejšie lustre sú na ramienkach, čo znamená, že je niekoľko svietidiel umiestnených vedľa seba.

Rada na záver: Ak trochu hľadáte, čo by sa k čomu mohlo hodiť, zvlášť keď potrebujete zladiť kuchyňu s obývacou izbou, odporúčame nakúpiť svietidlá v jednej kolekcii.

Aké vybrať svetlo pod kuchynskú linku

Pri varení je potrebné poriadne vidieť. Na osvetlenie kuchynskej linky odporúčame použiť žiarivky a LED pásiky.

Kuchyňa je v súčasnosti stredobodom celého domu či bytu a to tiež kladie zvýšené nároky na jej dobré osvetlenie. Ako u väčšiny iných miestností si iba s jedným svietidlom nevystačíte. Do kuchyne sa najčastejšie kupujú lustre, ktoré sa vešajú buď do stredu miestnosti alebo nad jedálenský stôl, záleží vždy na konkrétnom tvare a veľkosti kuchyne. Ďalej je v kuchyni potrebné osvetliť pracovnú linku a tu môžeme odporučiť hneď niekoľko druhov svietidiel.

Vedú žiarivkové trubice

Najčastejšie sú používané žiarivkové svietidlá. Ide v podstate o dlhú tenkú trubicu, v ktorej je vnútri žiarivka. Dĺžku si samozrejme zvoľte podľa dĺžky pracovnej plochy, ale odporúčame príliš nevymýšlať, pretože na prácu, obzvlášť napríklad s nožom, je potrebné poriadne vidieť. Všeobecnou radou je, že by pracovná plocha mala byť osvetlená okolo 300 luxov. Výhodou žiariviek je vysoká svietivosť na celú pracovnú plochu, dlhá životnosť, bezpečnosť a nízka spotreba energie. Navyše nezaberú veľa miesta, takže sa práve hodia na umiestnenie pod skrinky. Tieto žiarivkové trubice majú buď priame zapojenie alebo pomocou prívodného kábla. A ak vám pri pracovnej ploche chýba zásuvky, môžete si zakúpiť aj žiarivky so vstavanou jednou alebo dvoma zásuvkami. Žiarivkové svietidlá sú rôzne dlhé a ovládajú sa malými vypínačmi po bokoch a možno ich tiež napojiť na ďalšie vypínače na linke.

Vedú LED svietidlá pod kuchynskú linku

Najčastejšie sú používané LED svietidlá pod kuchynskú linku. Ide v podstate LED profil, v ktorom je umiestnený napájač, LED pás a spínač. Skrátka jedná sa u univerzálne, úsporné a už aj pomerne lacné riešenie.

Pokiaľ chcete rôzne farby, zvoľte LED pásiky pod linku

Pre nasvietenie pracovnej plochy môžete využiť aj bodové svietidlá, ktoré sú najvhodnejšie, keď sú umiestnené v lište. Veľmi moderné je v poslednej dobe využívania LED pásikov. Dôvodov je na to hneď niekoľko. V prvom rade samozrejme veľmi moderný vzhľad a interaktívnosť, pretože pomocou diaľkového ovládania môžete meniť ich farbu i intenzitu. LED pásiky majú ale aj praktické prednosti. Možno ich kúpiť v rôznych dĺžkach (navyše ich je možné na vyznačených miestach skrátiť), takže si sami môžete určiť, akú veľkú plochu budete mať osvietenú. Malé diódy zabudované v LED pásikoch poskytnú dostatok rovnomerného svetla a pritom sú energeticky veľmi úsporné. Veľmi vyhľadávané sú LED pásiky tiež kvôli svojej jednoduchej inštalácii. Majú zospodu lepiacu vrstvu, takže sa hravo zaobídete aj bez elektrikára. Len teda nezabudnite, že pre ich prevádzku je nutný napájací zdroj, musíte mať vždy transformátor zodpovedajúci dĺžke LED pásu. Niekedy už býva trafo priamo súčasťou setu LED pásu, ak to tak nie je, musíte si ešte transformátor dokúpiť. Približná Wattaz nutná na jeden meter je 4,8 W, logicky teda so zvyšujúcou sa dĺžkou budete potrebovať výkonnejšie trafo, tzv. LED driver / napájací zdroj.

LED pásy do kuchyne

Vonkajšie svietidlá

vonkajšie svietidlá , exteriérové svietidlá

Svietidlá sú nevyhnutnou súčasťou všetkých priestorov okolo nás, a to či už sa jedná o vonkajšie, ako aj interiérové ​​priestory. Osvetlenie nám napomáha nielen k lepšej viditeľnosti ale veľakrát sú svietidlá využívané aj ako výborný dekoračný doplnok interiéru aj exteriéru.

Keďže máme obdobie teplých, letných nocí, potom tí, ktorí vlastnia záhrady, chaty a radi trávia príjemné večerné posedenia s priateľmi pri grile alebo pri ohni, nesmú zabúdať na najlepšieho praktického pomocníka - vonkajšie / exteriérové svietidlá.

Či už potrebujete osvetliť príjazdovú cestu alebo vchod domu, zaobstarať kvalitné a vyhovujúce osvetlenie na záhradu či terasu alebo len túžite po osvetlení, ktoré bude plniť skôr estetický účel, potom hľadáte správne a radi Vám pomôžeme.

Ponúkame klasické vonkajšie svietidlá, záhradné lampy, solárne osvetlenie, nájazdové svietidlá alebo senzorové svietidlá.

Čo sa týka solárneho osvetlenia, tu sa jedná o svietidlá, ktoré vyhovujú skôr pre ten dekoračné účel. Design týchto svietidiel je veľmi rozmanitý. Možno vyberať z dizajnu rôznych zvieratiek, rozprávkových postavičiek a pod. Solárne svietidlá sú považované za najúspornejší typ svietidiel, pretože svietia iba na základe slnečného svitu. Nevyhnutné je preto umiestniť solárne svietidlá na slnečné miesto, kde sa svietidlo môže dobre nabiť a svietiť tak aj celú noc.

Vonkajšie nástenné svietidlá

Vonkajšie nástenné svietidlá

Grilovacia sezóna je tu a s ňou ruka v ruke prichádza aj doba vonkajších svietidiel. Večery sa pomaly preťahujú, slnko láka na posedenie vonku. Najlepšie na záhradke, na hojdačke, pod slnečníkom. Čo však po západe slnka, kedy je ešte grilovanie v plnom prúde, ale svetla už je málo? Riešením sú vonkajšie nástenné svietidlá.

Vonkajšie nástenné svietidlá možno pripevniť takmer kamkoľvek. Na stenu domu, na záhradný altánok alebo pergolu. Všetky naše vonkajšie svietidlá disponujú vysokou triedou IP ochrany, vďaka čomu sú odolné voči dažďu, prachu a ďalším nečistotám. Vonkajšie nástenné svietidlo ponúkame v mnohých farebných variantoch a prevedeniach. Rovnako tak povrchová úprava svietidiel sa líši. Môžete si teda vybrať presne to vonkajšie nástenné svietidlo, ktoré bude zodpovedať vašim potrebám.

Vonkajšie nástenné svietidlo môžete ovládať buď klasickým vypínačom alebo pohybovým senzorom. Druhý variant je ekonomickejší, pretože sa nemôže stať, že by ste svietidlo nechali svietiť napríklad cez noc. Tiež nemusíte neustále hľadať vypínač. Vonkajšie nástenné svietidlo možno nastaviť tak, aby nesnímalo menšie zvieratá ako napríklad mačky.

Aké osvetlenie do pergoly je najvhodnejšie

Pergola je ideálne miesto na odpočinok a aby bola pohoda dokonalá, je dobré ju mať vhodne osvetlenú.

Prevažujú nástenné svietidlá na fasádu

Keď sa pozriete na súčasnú ponuku vonkajších svietidtiel, sú najväčšou mierou zastúpené nástenné svietidlá, ktorá sa umiestňujú na fasádu domu, alebo konštrukciu pergoly. Na výber sú z rôznych tvarov, ktoré určujú aj rozptyl svetla. Pre väčšie pergoly je určite potrebných viac kusov, pre menšie priestory je zase zaujímavým riešením použitie podhľadových svietidiel.

Ďalším variantom pre osvetlenie pergoly sú závesné svietidlá. Najčastejšie sa jedná o kovové lustre na reťazi v prevedení lampášov. Tieto typy majú výhodu, že poskytujú rovnomernejšie osvetlenie a tiež dizajnovo dobre zapadnú.

Dôležitá je ochrana pred vodu a cudzými predmetmi

Pokiaľ máte osvetlenie v pergole umiestnené tak, že vám na nich väčšinu dňa svieti slnko, nemusí byť klasické na elektrinu, ale moderné LED solárne svietidlo. Usporíte peniaze, podporíte životné prostredie a tiež nemusíte mať do pergoly privedený elektrický kábel.

Či už dáte prednosť akémukoľvek svietidlu, nikdy nezabudnite, že musí byť v prvom rade bezpečné, čo znamená, že musí byť dostatočne chránené pred vonkajšími podmienkami. V praxi to znamená, že pre osvetlenie pergoly kupujte produkty iba s hodnotou IP krytia 44 a viac. Budete tak miest istú ochranu pred vniknutím pevných cudzích telies o priemere 1 mm a väčších a proti vode striekajúcej zo všetkých smerov.

osvetlenie do pergoly

Solárne svietidlá

Solárne svietidlá

Cez deň chytajú slnečné lúče, v noci ich premieňajú na svetlo a zaisťujú dokonalý vzhľad vašej záhrady. To je solárne osvetlenie v celej svojej kráse.

Solárne osvetlenie funguje na jednoduchom princípe. Cez deň hromadí solárny panel slnečné svetlo, ktoré potom v noci premení na elektrickú energiu. A vy tak svietite a pritom nič neplatíte. Podmienkou je samozrejme umiestnenie solárnych svietidiel na čo najslnečnejšiu stranu záhrady. Teda najlepšie na jej južnú stranu, kde je predsa len o niečo viac slnečného svitu. Kam konkrétne solárne svietidlo umiestnite, je už len na vašom výbere. Skvele sa bude vynímať pri bazéne, okrasných krovinách, alebo napríklad na skalke. Pretože sa solárne svietidlá radia medzi vonkajšie osvetlenie, disponujú vysokým IP krytím. To znamená, že sú chránené pred dažďom a ďalšími nepriaznivými vplyvmi. Určite ich teda nemusíte umiestňovať iba pod strechu.

Solárne svietidlá majú veľa výhod, ako napríklad jednoduchú inštaláciu či značnú úsporu financií za elektrickú energiu, majú však aj svoje nevýhody. Tou prvou je životnosť batérií. Veľakrát už po roku je potrebné batérie vymeniť. Druhou nevýhodou je svietivosť solárneho osvetlenia. Vzhľadom k tomu, že sa radí medzi doplnkové osvetlenie, naozaj s ním skvele osvetlíte prístupové cesty či okraje bazéna, ale bohužiaľ nič viac. Ak teda plánujete grilovať či relaxovať na záhrade dlho do noci, určite odporúčam prikúpiť ďalšie vonkajšie osvetlenie, ako napríklad záhradné lampy či nástenné svietidlá. Solárne svietidlá nájdete v množstve rôznych prevedení. Od jednoduchý zapichovacích "tyčiek" až po prepracované sošky.

Technické svietidlá

Osvetlenie Vášho domova je skutočne veľmi dôležité. Ale čo Vaše zamestnanie, kde trávite takmer viac času ako doma?

Veríme, že Váš domov máte osvetlený kvalitne a všetky svietidlá Vám k sebe skvele ladia. Rovnako tak by tomu ale malo byť aj vo Vašom zamestnaní. Už práve preto, že na prácu je potrebné sa plne sústrediť a dobre vidieť, je nevyhnutné nepodceňovať dôležitosť správneho osvetlenia. Či už pracujete v kancelárskych priestoroch, vo výrobnej hale či sklade, alebo v rôznych komerčných budovách a obchodoch, do všetkých týchto priestorov je nutné umiestniť také technické osvetlenie, ktoré do jednotlivých budov patrí.

Žiarivkové svietidlá sú veľmi vhodné ako do kancelárií aj do ostatných komerčných priestorov. Ich hlavnou výhodou je rovnomerné rozptýlenie svetla, takže na prácu dobre uvidíte. Ako ďalšie plus môžeme spomenúť ich životnosť, ktorá je oproti obyčajným žiarovkám až niekoľkokrát vyššia.

Do veľkých výrobných hál a skladov, kde je pomerne väčšie riziko nárazu či množstvo prachu a iných nečistôt sú tu priemyselné svietidlá, ktoré sú práve proti týmto faktorom odolné.
Všetky menovaná, ale nielen tieto svietidlá sú zaredené v kategórii technické svietidlá.

Halogénové reflektoryPrachotesné svietidlá